Centralne ogrzewanie

Centralne ogrzewanie

Centralne ogrzewanieCentralne ogrzewanie  to najbardziej popularny sposób ogrzewania domów. Stosujemy dwa systemy:· tradycyjne centralne ogrzewanie grzejnikowe z różnymi rozwiązaniami np. prowadzenie pionów i gałązek lub z systemem rozdzielaczy,
· ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne.
Popularność ogrzewania podłogowego jest dziś znacznie większa niż kilka lat temu. I to z wielu powodów:
w nowo budowanych domach z dobrze ocieplonymi przegrodami straty ciepła są coraz mniejsze , dzięki czemu nawet ograniczona wydajność tego typu ogrzewania (maksimum 70-80 W/m2) wystarcza, by je pokryć , coraz chętniej do ogrzewania domów wybierane są niskotemperaturowe źródła ciepła (kotły kondensacyjne, pompy ciepła, kolektory) doskonale nadające się do współpracy z instalacją ogrzewania podłogowego , elementy grzejne są niewidoczne – w całości ukryte pod warstwą wykończeniową podłogi.
Człowiek najlepiej czuje się, gdy ma ciepło w nogi i chłodniejsze powietrze na wysokości głowy , taki rozkład temperatury sprzyja dodatkowemu oszczędzaniu energii , gdyż pozwala na obniżenie temperatury bez pogorszenia komfortu cieplnego . Obniżenie temperatury w domu o 2-3 stopni daje oszczędność 10-15% energii zużywanej na ogrzewanie pomieszczeń .
Ogrzewanie podłogowe najbardziej sprawdza się i najbardziej potrzebne jest w łazienkach i toaletach, tam gdzie mamy kontakt stop z podłogą, co daje nam duży komfort . Przy ogrzewaniu podłogowym mamy sprzyjające warunki dla alergików , ponieważ ciepło przekazywane jest przez promieniowanie i nie powoduje unoszenia kurzu . Możliwość dowolnej aranżacji wnętrz, gdyż nie ma widocznych, umieszczonych na ścianie grzejników . Wielkości grzejnika podłogowego po jego zainstalowaniu nie można zmienić . Dlatego przed przystąpieniem do montażu wodnego ogrzewania podłogowego trzeba koniecznie wykonać projekt . Ilość ciepła oddawanego przez podłogę zależy od temperatury zasilania, średnicy rur oraz sposobu ich ułożenia.
Centralne ogrzewanie grzejnikowe wykonujemy we wszystkich technologiach:– z miedzi
– z tworzyw sztucznych
– polichlorek winylu (PCV),
– polietylen niskiej gęstości PE
– polietylen sieciowany PEX,
– polibutylen PB,
– polipropylen PP,
– wielowarstwowe,
– ze staliW instalacjach centralnego ogrzewania stosujemy różne konstrukcje grzejników:

– płytowe,
– członowe,
– kanałowe
– żeliwne,
– miedziane,
– stalowe,
– aluminiowe.

Kominki z płaszczem wodnym

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się kominki z wodnym płaszczem lub wodnym rusztem, wspomagające centralne ogrzewanie. Palący się kominek w salonie mieszkalnym wytwarza miłą, komfortową, relaksującą atmosferę i dodatkowo przejmuje dominacje grzewczą w całym budynku, wyłączając kocioł centralnego ogrzewania. Kiedy temperatura kominka obniży się poniżej granicznego zapotrzebowania cieplnego instalacji grzewczej, uruchamia się kocioł c.o. i pozycję dominującą, aby zapewnić komfort cieplny w domu.
Wiele osób decyduje się na ogrzewanie domu za pomocą nowoczesnych wkładów kominkowych. Skłaniają je do tego rosnące koszty gazu, oleju i prądu, a także względy estetyczne.

Kominek i grzejniki
Kominek z płaszczem wodnym współpracuje z tradycyjną grzejnikową instalacją centralnego ogrzewania, zachowując walory ekonomiczne, estetyczne i ekologiczne zwykłego kominka. Sam kominek różni się od zwykłego wkładu kominkowego. Spaliny w takim kominku nie ogrzewają powietrza, ale wodę. Moc cieplna takich kominków wynosi od kilkunastu do 40 kW. Trzeba pamiętać o tym, że nie jest ona stała i zależy od ilości znajdującego się w palenisku paliwa oraz fazy jego spalania.
Ciepła woda z kominka
Zastosowanie płaszcza wodnego w kominku umożliwia wykorzystanie go do przygotowania ciepłej wody użytkowej w zasobniku. Dzięki stosunkowo dużej mocy grzewczej kominków możliwe jest też bezpośrednie przygotowywanie przez nie ciepłej wody w sposób przepływowy, jeśli nad paleniskiem zainstaluje się dodatkową wężownicę.

Brak możliwości komentowania.