Fotovoltaika

PANELE PV (FOTOVOLTAIKA)

Jak to działa i czy się opłaca?
Panel PV to ogniwo zawierające zespól kryształów połączonych ze sobą w jedną baterię. Na skutek przemieszczania elektronów w kryształach (spowodowanych działaniem promieni słonecznych) powstaje napięcie elektryczne które połączone w panelu (później w stringu, czyli zespole paneli) zostaje dostarczone do konwertera gdzie zamieniane jest na prąd zmienny o odpowiednim napięciu po czym dostarczane do sieci. Elektrownia słoneczna to darmowa, w pelni ekologiczna energia pozyskiwana z natury-promieni słońca.

Istnieją dwa podstawowe typy instalacji fotovoltaicznych:
-Offgridowe (wyspowe), czyli takie które nie są połączone z siecią zewnętrzną a za pomocą baterii (akumulatorów) magazynują energię elektryczną która później użytkownik wykorzystuje wyłącznie na potrzeby własne. Instalacja taka może być dwunasto, dwudziestocztero voltowa prądu stałego lub za pomocą przetwornicy zmieniona na 230v prądu zmiennego.

Takie instalacje znajduja zastosowanie w domkach letniskowych, na jachtach, campingach , radko w domach mieszkalnych, całorocznych.
-Ongridowa- podłączona za pomocą inwertera oraz licznika energii i całego systemu zabezpieczeń do sieci zewnętrznej. Instalacja taka może być wyłącznie 230v prądu zmiennego (lub trójfazowa, czyli 3x230v). W takiej instalacji wytwarzamy prąd na potrzeby własne a nadwyżkę oddajemy do sieci zewnętrznej.

Jest to najczęściej stosowany rodzaj instalacji powszechnie używany w domach mieszkalnych całorocznych, halach produkcyjnych, obiektach przemyslowych i użyteczności publicznej.

Prąd wytworzony przez elektrownię zbudowaną z odpowiedniej ilości paneli na naszym dachu, w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby użytkownika (zużywany jest przez pracujące urządzenia) a cała nadwyżka trafia do sieci jako ogólnego „magazynu”.

Nadwyżka trafiająca do sieci przez odpowiedni licznik, zaś gdy więcej energii zużywamy niż produkujemy drugi licznik zapisuje ile prądu „zaczerpnęliśmy z magazynu” czyli tak jak w każdej standardowej sieci.

Oczywiście cała ta procedura magazynowania energii nie odbywa się za darmo, operator naszej sieci pobiera „opłatę” za magazynowanie w wysokości 20% tego co wysyłamy. Rozliczenie następuje w okresach rocznych. Cała sztuka polega na tym aby dobrać instalację (ilość paneli) aby zapewnić całkowite pokrycie zapotrzebowania naszego budynku, wraz z nadwyżką bliską 20%.

W razie zainteresowania tematem zapraszamy do kontaktu w celu indywidualnego doboru, wyliczenia i przedstawienia oferty, propozycji montażu własnej elektrowni domowej.

Brak możliwości komentowania.