• Hydraulik Szczecin – Miejsce na Twoją reklamę

Rekuperacja

Rekuperacja Szczecin

Rekuperacja

W obecnym czasie budujemy domy coraz bardziej szczelne i energooszczędne, co kłóci się z tradycyjną wentylacją grawitacyjną (standardowe kratki wentylacyjne, kanały, kominy)
Życie biegnie coraz szybciej więc i budownictwo przyśpiesza. Nierzadko dom powstaje w trzy miesiące (lub szybciej) a wprowadzamy się do niego zaraz po zakończeniu budowy, nie dając wyschnąć, odparować ścianom, posadzkom. Niestety często zapominamy o tym jak że ważnym problemie, jakim jest wymiana powietrza w budynku. Przypominamy sobie dopiero gdy zaczynamy odczuwać negatywne skutki jej braku.

Na ścianach pojawia się wilgoć (ciemne plamy za meblami), nieprzyjemny zapach, grzyb, złe samopoczucie, bóle głowy, alergie, astmy… Próbujemy przeciwdziałać otwierając okna, wietrząc intensywnie budynek, powodując tym nadmierne wychładzanie (lub nagrzewanie latem) zwiększając tym samym koszta eksploatacji (większe zużycie energii do schładzania latem a ogrzewania zimą). Niestety efekt mizerny a koszta bardzo duże.
Nie da się zastąpić wentylacji (wymiany powietrza) półśrodkami, ciężko jest naprawić coś co nie zostało dobrze zrobione lub wręcz całkowicie pominięte na etapie budowy.

Rekuperacja Szczecin

WENTYLACJA TO JEDNO Z NAJWAŻNIEJSZYCH ZAGADNIEŃ BUDOWY DOMU.
I tu właśnie wchodzi temat REKUPERACJI czyli mechanicznej wymiany powietrza w budynku. Jyż na etapie projektu należy zdecydować czy dom ma być oszczędny i komfortowy czy tradycyjny, energochłonny, z ciągłym problemem wilgoci i przeciągów. Na obecnym etapie budownictwa rekuperacja to nie jest zbędny luksus, czy niepotrzebny wydatek ale absolutna konieczność. Nie da się pozbyć z budynku wilgoci (tej pozostałej po budowie jak i tej wytwarzanej przez użytkowników) bez dobrze działającej wentylacji mechanicznej. Otwieranie okien, wietrzenie tradycyjne już niestety nie wystarcza.
Tylko rekuperacja likwiduje w pełni problem wilgoci, wychładzania budynku (lub nagrzewania latem) .Wprowadza do budynku przefiltrowane, wstępnie ogrzane powietrze, pozbawione pyłków i alergenów z zewnątrz oraz nieprzyjemnych zapachów i dymu z komina sąsiada… Dobrze zaprojektowana wentylacja mechaniczna oraz sprawnie działający rekuperator zapewnia stałą wymianę powietrza przez całą dobę 365 dni w roku.

Rekuperacja Szczecin

Jak wygląda system rekuperacji?
centrala rekuperacyjna – urządzenie z wentylatorami, filtrami i wymiennikiem. Najczęściej umieszczana w kotłowni, pomieszczeniu technicznym, na strychu lub w garażu. Urządzenie to ma dość prostą budowę: dwa wentylatory -wyciągowy i nadmuchowy, dużej przepustowości a małej mocy a co za tym idzie niewielkim poborze energii, wymiennik przeciwprądowy lub krzyżowy w którym następuje ogrzanie powietrza wprowadzanego za pomocą powietrza wydalanego, zespół filtrów na wlocie i wylocie powietrza zamknięte w szczelnej, wygłuszonej obudowie.
Czerpnia i wyrzutnia czyli dwa kanały wyprowadzone na zewnątr budynku minimum 200mm średnicy, w otulinie z wełny lub kauczuku, zakończone ktatkami w elewacji.
Rozdzielacze -skrzynki połączone z centralą w których następuje rozdział powietrza na poszczególne pomieszczenia. Zwykle umieszczamy dwa rozdzielacze na kondygnacji
Kanały rozprowadzające do pomieszczeń, najczęściej schowane w posadzkach lub podwieszanych sufitach, zabudowach.
Skrzynki rozprężne do których doprowadzane jest powietrze w pomieszczeniach (ich zadanie to wytracenie prędkości płynącego powietrza)
Anemostaty- elementy (często ozdobne) w suficie lub ścianie pomieszczenia, to przez nie powietrze jest zasysane lub wtłaczane do pomieszczenia.

Rekuperacja Szczecin

Jak działa rekuperacja?
Powietrze zasysane z pomieszczeń „brudnych” takich jak pralnie, łazienki, toalety, kuchnie zostaje zassane i wyrzucone na zewnątrz za pomocą wentylatora, przez wymiennik w którym następuje ogrzanie powietrza wtłaczanego z zewnątrz do pomieszczeń „czystych” takich jak sypialnie, gabinet, salon.
Cenne ciepło (lób chłód w lecie) zostaje odzyskane a jednocześnie powietrze „brudne”, przesiąknięte wilgocią i niepożądanymi zapachanmi zostaje z pomieszczeń usunięte. W jego miejsce wtłoczone zostaje powietrze z zewnątrz, oczyszczone przez filtry, ogrzane w wymienniku.
Za pomocą odpowiedniej regulacji ilość powietrza zostaje zrównoważona a wymiana następuje głównie przez podcięcia w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami zamkniętymi lub samoczynnie w pomieszczeniach otwartych.
Podsumowując:
Jeżeli chcemy zapewnić sobie oraz naszym bliskim komfort użytkowania domu, już na etapie projektowym (lub przynajmniej na etapie budowy stanu sutowego)zadbajmy o wentylację.Zlećmy projektantowi takie opracowanie lub skontaktujmy się z firmą wykonawczą która wykona odpowiedni projekt, obliczy zapotrzebowanie i sporządzi kosztorys.
Będzie nam bardzo miło jeżeli zechcecie Państwo skorzystać z naszych usług i doradztwa tak w temacie rekuperacji jak i innych instalacji domowych.

Rekuperacja Szczecin

Brak możliwości komentowania.